Lapbook – Msza Święta

Projekt zrealizowałam w klasie III. Zajął kilka jednostek lekcyjnych i robiliśmy go etapami. W miarę jak omawiałam z uczniami Mszę Świętą tak staraliśmy się przygotować poszczególne elementy lapbooka.

POTRZEBNE MATERIAŁY :

Każdy z uczniów musiał dostarczyć mi papierową teczkę – zwykłą białą, nie błyszczącą najlepiej. Dla każdej klasy przygotowałam organizer, w którym zostawialiśmy nasze lapbooki, żeby nie nosić tego niepotrzebnie, a dzięki temu zawsze były pod ręką, żeby coś dokleić, pokolorować czy wykorzystać na lekcji. Spory zasób kolorowego papieru do ksera – na którym drukowałam poszczególne elementy do wklejenia ( PDF do wydruku pod tekstem ) Niektóre szablony pochodzą z Pinteresta. Nie ma za bardzo takiej opcji, żeby uczniowie sami wymyślali układ, rodzaje kieszonek z informacjami – bo jest to dość pracochłonne a w przypadku moich dzieci, one spotkały się z taką formą pracy po raz pierwszy. Muszą mieć klej i nożyczki.

WYKONANIE :

Najpierw strona tytułowa. Przygotowałam wydruk dla każdego ucznia z miejscem na wpisanie imienia i nazwiska. Przyklejamy ją po pokolorowaniu do okładki.

Strona druga. Wycinamy z kartki papieru formatu A4 kształt domu / kościoła ( wystarczy obciąć rogi) i dorysowujemy dach z krzyżem. Potem wycinamy i zaginamy (tam gdzie linia przerywana ) okienka, przyklejamy je zaczynając od dołu kartki. Następnie wycinamy kółka z nazwami części Mszy Świętej i naklejamy na okienka. Napis – Części Mszy Świętej rozcinamy na trzy części i przyklejamy. (Tu zeszła praktycznie cała lekcja…)

Podczas kolejnego spotkania wycinamy opisy i przyklejamy w środku okienek – UWAGA ! Trzeba sprawdzić czy dzieci dobrze dopasowały, zanim przykleją elementy.

Na drugiej stronie teczki układ wklejanek prezentuje się tak. Oczywiście można wymyślić inny układ niemniej jednak szablony są przygotowane pod taki rozkład elementów. Zaczynamy od rozkładańca z kielichem – najpierw kolorujemy potem składamy wzdłuż linii przerywanych a dopiero potem przyklejamy.

Kolejnym elementem będzie wkładka z postawami w liturgii. Najpierw wycinamy bazę a potem obrazki i dopasowujemy opisy. Potem przyklejamy rozmówki mszalne i folderki z gestami liturgicznymi. Kopertę na rozmówki przygotowałam sama – bo była ona zbyt skomplikowana. W boki wkleiłam harmonijki z papieru, żeby zmieściły się dialogi.

Można wykorzystać dialogi do gry w parach, ja grałam z całą klasą np. oni mieli rozłożone wszystkie odpowiedzi przed sobą, a ja mówiłam kwestię księdza i trzeba było dopasować. Przy okazji widać wtedy, które dzieci są na Eucharystii przynajmniej w niedzielę. Obok przyklejamy wspomniane wcześniej folderki z gestami liturgicznymi.

Ostatnia rzecz to słowniczek – grafiki znalezione na Pintereście

Można ozdobić oczywiście według własnego pomysłu – jak ja ale nie jest to konieczne. Kiedy lapbook jest skończony – dzieci zabierają go do domu. Życzę twórczych pomysłów

8 Komentarzy

 • Piękne. Ciągle szukam inspiracji jak przybliżyć dzieciom Eucharystię
  Wielkie dzięki…

 • Coś wspaniałego! niech „radosnego dawcę miłuje Bóg”. O tym marzyłam….

 • Bardzo bardzo dziękuję ,pomysł rewelacja …
  Jest to wszystko cudownie przemyślane i wykonane

 • Wspaniała praca 😀 będę korzystać z ogromną przyjemnością! dziękuję!

 • nie jest dokładnie pokazana instruksja ciężko się dokańcza >:(

  • Nie jest to propozycja dla początkujących w tej metodzie więc, faktycznie może wystąpić trudność w wykończeniu. Dobrze jest najpierw samemu wykonać – potem łatwiej się tłumaczy dzieciakom 🙂 zdjęcia wnętrza teczki pokazują układ – oczywiście, może on służyć jako inspiracja – bo przecież układ można wymyślić swój. Kreatywnych pomysłów życzę 🙂

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.