Majowe

W słowie MAMA są cztery litery, ja w tym roku zrealizowałam 4 pomysły jak z dziećmi i młodzieżą podążyć za tajemnicą matczynej miłości Maryi. Jeśli maj to oczywiście w roli głównej litania loretańska

  1. Kwiaty dla Matki Bożej

Dzieciom młodszym bardzo ten pomysł przypadł do gustu. Przygotowałam kwiaty – stokrotki których środki wypełniłam wezwaniami z litanii loretańskiej. Pomysł czasochłonny ale efekt zadowalający.

Do zrobienia kwiatów potrzebujemy

  • kartki A4 w kolorze białym, które następnie tniemy w cienkie paski o szerokości mniej więcej 0,5 cm, wzdłuż dłuższej krawędzi. Pocięte paski składamy na pół i miejsca złożenia sklejamy z innymi promieniście. Końcówki pasków przyklejamy do środka.
  • zielony filc – wycinamy kółka z filcu o średnicy max 3 cm
  • patyczki ( ja kupiłam bambusowe tyczki do kwiatków w sklepie budowlanym, koszt 4,50 za 25 szt plus jest taki, że są barwione na zielono i nie trzeba dodatkowo ich oklejać oraz to, że są długie więc można je spokojnie pociąć na dwie lub trzy części). Patyczki mocujemy do kwiatków z jednej strony wzmacniając kółeczkiem z filcu
  • klej termiczny
  • kółka z żółtego kartonu z wypisanymi wezwaniami z litanii.

Przebieg lekcji

Nie rozpoczynałam modlitwą jak zwykle ale poprosiłam dzieci – ochotnicy- by „posiały” kwiaty na dywanie. Każde dziecko mogło wybrać sobie kwiatka. Te kwiaty, które pozostały pozbierałam do pudełka. Następnie każde dziecko mogło odczytać wezwanie przed figurą Maryi i włożyć swojego kwiatka do ozdobnej doniczki. Po tej małej celebracji dzieci usiadły na swoje miejsca, nauczyliśmy się maryjnej pieśni i dzieciaki przygotowywały wizerunek Maryi potrzebny na następne zajęcia.  Biorąc pod uwagę fakt że większość dzieci nie uczestniczy w nabożeństwach majowych jest, może taka forma posłuży do zachęcenia ich by po nią sięgały.

  1. Projekt kapliczki

Dzieci młodsze przygotowały wizerunki Maryi w swoich ćwiczeniach ( pokolorowały gwiazdy, księżyc i koronę na poprzednich zajęciach ) ja pomogłam im je wyciąć i skleić w całość – w klasach integracyjnych zrobienie prac manualnych wymaga dłuższego czasu – Każde dziecko swoją Maryję przykleiło na białą kartkę a następnie miało za zadanie zaprojektować kapliczkę. Całość poprzedziło krótkie wprowadzenie, rozmawialiśmy o tym po co kapliczki, oglądaliśmy przykładowe zdjęcia kapliczek, wymieniliśmy podstawowe elementy takiej kapliczki. Przygotowałam dla dzieci kwiatki wycięte dziurkaczami z kolorowego papieru żeby mogły dowolnie ukwiecić swoje kapliczki. Pośród kwiatów ukryły się też papierowe kurczaki – niektórym to nie przeszkadzało.

  1. Litanijna kostka

Dla nieco starszych przygotowałam kostkę z litanią, którą najpierw należało pokolorować a następnie skleić i w domu odmawiać litanię.

PDF:

 litania kostka nowa

  1. Losowana litania

Z gimnazjalistami i najstarszymi klasami SP nie ma za wiele czasu na katechezy o roku liturgicznym ale nic nie stoi na przeszkodzie by zaakcentować miesiąc maj. Przygotowałam wezwania z litanii, zalaminowałam i każdą katechezę w maju rozpoczynaliśmy od modlitwy losowymi wezwaniami z litanii.

PDF: Litania w ramce

1 Komentarz

  • super pomysł, proponuję uaktualnić litanię dodając wezwania: Matko nadziei i pociecho migrantów. A niech wiedzą, a co 😉

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.