W drodze do Betlejem – gra cz. I

Wersja I – Grupa „O”

Plansza w formacie A3 zalaminowana, część elementów narysowana reszta wycięta dziurkaczem (czarne pola), z szablonu (gwiazdka i korony)

Potrzebujemy:

 1. szalik do przewiązania oczu;
 2. zalaminowaną gwiazdę (umieszczamy na takiej wysokości, by dzieci mogły doskoczyć);
 3. worek na śmieci w kolorze niebieskim (lub materiał imitujący wodę);
 4. karta z szyfrem (zalaminowana);
 5. trzy nieduże kartonowe pudełka, papier pakowy, taśma klejąca, sznurek;
 6. figurka dzieciątka Jezus;

Przebieg :

Wieszamy planszę w widocznym miejscu, grupę dzielimy na drużyny Kacpra, Melchiora i Baltazara (każda trójka po wykonaniu zadania idzie na koniec kolejki) i rozpoczynamy narrację:

 1. Mędrcy ze Wschodu wiedzieli, że czeka ich daleka droga, zanim odnajdą oczekiwanego Mesjasza. Bo podróży musieli więc się przygotować. Nie tylko musieli zgromadzić potrzebne zapasy ale musieli zadbać też o swoją kondycję, dlatego… codziennie rano się gimnastykowali – Pierwsza trójka z przodu albo wymyśla trzy ćwiczenia albo naśladuje nauczyciela.
 2. Droga nie tylko była długa ale także niebezpieczna. Po drodze spotkała ich burza piaskowa i ciężko było posuwać się naprzód, bo nic nie było widać… Zawiązujemy jednemu dziecku z kolejnej trójki przepaską oczy a dwójka pozostałych musi przeprowadzić na drugi koniec sali przez tor przeszkód.
 3. Mędrców do wędrówki zachęciła przepiękna gwiazda, którą ujrzeli na niebie, w miarę wędrówki wydawało się im że gwiazda podąża przed nimi, raz była niemal na wyciągnięcie ręki, innym razem wysoko na niebie. Czy potrafisz doskoczyć do gwiazdy? (Gwiazdę umieszczamy na takiej wysokości, by dzieci były w stanie doskoczyć).
 4. Mędrcy przybili nad brzeg rwącej rzeki, ale nigdzie nie było mostu. Postanowili taki most zbudować. Rozkładamy worek (materiał) dzieci natomiast z dostępnych rzeczy budują most po którym będą mogły przejść na drugą stronę.
 5. W pałacu Heroda nie wiele się dowiedzieli ale przypomnieli sobie, że w starych księgach jest pewna wskazówka, która pomoże im odnaleźć nowonarodzonego Króla (dzieci rozwiązują szyfr)
 6. Mędrcy wieźli ze sobą wspaniałe dary. Piękny dar wymaga jednak jeszcze wspanialszej oprawy – zapakujcie prezenty dla Jezusa (dzieci mogą wymagać naszej pomocy)
 7. Nasza wyprawa dobiega końca dotarliśmy do Betlejem ale gdzie jest Mały Jezus ? (szukanie Dzieciątka – naszą trójkę wyprowadzamy z sali na moment – jeśli mamy pomoc przedszkolną to ona może postać chwilę z dziećmi, a my w tym czasie chowamy Jezusa gdzieś w sali. Pozostałe dzieci mogą naprowadzać mędrców mówiąc ciepło / zimno)
 8. Wreszcie odnaleźli stajenkę a w niej Małego Jezusa, Józefa i Panienkę złożyli Mu kosztowności i zaśpiewali pełni radości: (śpiewamy kolędę zaproponowaną przez ostatnią trójkę dzieci)
szyfr

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.