Rybacy Pana

Katecheza o powołaniu uczniów w grupie starszaków.

Na katechezę przyniosłam niebieskie prześcieradło, sieć (którą zakupiłam w markecie) imiona apostołów zapisane na kształtach ryb.

Po modlitwie na początek, przygotowałam scenografię (jezioro i sieć) następnie wybrałam dwanaścioro chętnych dzieci plus jedno które będzie grało Jezusa

Odgrywamy scenkę z Ewangelii. Dzieci stają tyłem do reszty grupy i każde z nich trzyma rybę z imieniem apostoła trzymamy się chronologii przy pierwszej czwórce czyli Piotr, Andrzej, Jakub i Jan – dziecko grające Jezusa podchodzi i dotyka za ramię po kolei każde dziecko – na głos odczytujemy Imiona i kolejne dzieci odwracając się kładą ryby z imionami na sieci.

Wyjaśniamy termin Rybacy Pana – bo nie wszyscy uczniowie byli rybakami, na podstawie tego, co już wiemy o Jezusie rozmawiamy o tym co to znaczy być uczniem Jezusa, czego musieli się uczyć apostołowie, że my przez chrzest również staliśmy się uczniami Jezusa poznajemy jego życie czytając Ewangelię, w sakramentach, spotykając się na katechezie, w Kościele, w domu i powinniśmy Go naśladować

Następnie przechodzimy do zabawy/ testu Czy wiem co to znaczy być uczniem Jezusa:

  1. Przygotowujemy zalaminowane kartki z literami P i F (Prawda i Fałsz)
  2. Przyklejamy kartki do oparć dwóch krzesełek.
  3. Grupę ustawiamy w rzędzie i zaczynamy zadawanie pytań (np. Uczeń Jezusa pomaga w domu – dziecko wybiera odpowiednie krzesełko siada na nim a potem idzie na koniec wężyka. Pytań przygotowujemy tyle ile dzieci w grupie.
  4. Na koniec wręczamy uroczyście rybki uczeń lub uczennica Jezusa, u mnie dzieci kolorowały same a ja je laminowałam i rozdawałam na następnych zajęciach. To też kolejna okazja, by wytłumaczyć dzieciom dlaczego ryba jest chrześcijańskim symbolem.

Rybka stąd: EKORODZICE

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.